Hírek | Sympower Hungary

Hogyan lehet bevételt szerezni a fogyasztó oldali szabályozás segítségével

Written by Sympower | 2024.09.10. 10:54:11

A fogyasztó oldali szabályozás révén az ipari energiafelhasználók extra bevételre tehetnek szert, miközben segítenek a villamosenergia-hálózat stabilizálásában és megerősítésében. De honnan jön a pénz? Hadd magyarázzuk el! 

De először is, mi a hálózati kiegyenlítés? 

A villamos energia világában elengedhetetlen az egyensúly megtartása a felhasznált és a termelt energia között, és az egyensúly feborulása áramkimaradáshoz vezethet.

Nemzeti szinten az Átvitelirendszer-üzemeltető (TSO) egyensúlyt tart fenn a villamosenergia-termelés és -fogyasztás között. A megújuló, időszakos energiaforrások, például a szél és a napenergia felé való globális áttérés egyre inkább kihívást jelent a villamosenergia-kínálat és -kereslet valós idejű kiegyensúlyozásában. A fosszilis erőművek egyenletes teljesítményével ellentétben a megújuló energiaforrások nem igazodnak könnyen a villamosenergia-igényhez, hanem teljesítményük időjárásfüggő és gyakran kiszámíthatatlan.

Ugyanakkor a világunk a villamosítás irányába tart. Az autók, fűtési rendszerek és más eszközök ma már villamos energiára támaszkodnak, ami kettős kihívást jelent: a növekvő kereslet kielégítése és a megújuló energiaforrások kiszámíthatatlanságával való összehangolás.

Tehát mi a megoldás erre a kihívásra? Fogyasztó oldali szabályozásnak hívják.

A fogyasztó oldali szabályozás a villamosenergia-fogyasztók villamosenergia-fogyasztásának változása. Ahelyett, hogy több üzemanyagot égetnénk a villamosenergia-hálózat kiegyensúlyozásához, villamosenergia-fogyasztásunkat szinkronizálhatjuk a rendelkezésre álló erőforrásokkal. .

A fogyasztó oldali szabályozási megoldások különösen vonzóak az ipari szereplők és azon vállalkozások számára, akik nagy mennyiségű villamos energiát használnak napi működésükhöz. Az elektromos folyamatok túlnyomó többsége optimalizálható, időben eltolható vagy ki-be kapcsolható, így feltárható ezen folyamatok energetikai rugalmassága. A rugalmassági szolgáltatók, mint a Sympower, szakértői a rugalmasság a felismerésének és kiaknázásának. 

Miután feltárták a rugalmasságot, összekapcsolják a vállalkozás eszközeit egy fogyasztó oldali szabályozás menedzsment platformmal. Ez lehetővé teszi számukra, hogy szorosan figyelemmel kísérjék az eszközöket, és ideiglenesen megváltoztassák villamosenergia-fogyasztásukat, amikor a hálózatnak szüksége van erre az extra “lökésre”, mindezt anélkül, hogy az befolyásolná az üzleti tevékenységet és a termelést. 

Jövedelemszerzés a fogyasztó oldali szabályozással

A fogyasztó oldali szabályozás programokban való részvétel jövedelmező lehetőséget teremt az ipari energiafelhasználók számára arra, hogy pénzzé tegyék energia rugalmasságukat, miközben hozzájárulnak a hálózat stabilitásához.

Díjazási struktúra

Az átvitelirendszer-üzemeltető (TSO) pénzügyi kompenzációban részesíti a vállalkozásokat, amiért azok részt vesznek a fogyasztó oldali szabályozásban és rugalmasak a villamosenergia-felhasználásukkal kapcsolatban. A TSO a rugalmassági szolgáltató (Sympower) részére fizet, aki aztán a bevételt - egy kis részesedéssel csökkentve - továbbadja a részt vevő vállalkozásnak. 

A bevételek maximalizálása

Minél több megawatt (MW) kapacitást biztosítanak a vállalatok a fogyasztó oldali szabályozás kielégítésére, annál több bevételre tesznek szert. Ezáltal szimbiózis jön létre a rugalmassági szolgáltatók, a vállalkozások és a hálózatüzemeltető között. A rugalmassági szolgáltatók megkönnyítik ezt a folyamatot azáltal, hogy maximalizálják az értéket ügyfeleik számára, és biztosítják, hogy a vállalkozások optimális kompenzációt kapjanak részvételükért.

Kétféle fizetési modell

A fogyasztó oldali szabályozásnak két fő bevételi forrása van: a rendelkezésre állásért és az aktiválásért kapott díjazás.

  • A rendelkezésre állásért járó kifizetés kompenzálja a vállalkozásokat az energiaeszközeik hálózati kiegyenlítés céljára történő rendelkezésre bocsátásáért, függetlenül attól, hogy ténylegesen aktiválják-e azokat.
  • Az aktiválási díj viszont kompenzálja a vállalkozásokat, ha energetikai eszközeiket aktívan igénybe veszik a hálózati igények kielégítésére.

A díjazás módja a szabályozási termék szerint változik. Az elsődleges tartalékban való részvétel esetén a vállalkozások gyakran a rendelkezésre állásukért kapnak kompenzációt, míg a másodlagos és harmadlagos tartalékok a piaci szereplőket mind a rendelkezésre állásukért, mind az eszköz aktiválásért díjazzák. 

Win-Win együttműködés 

Ez a bevételi modell minden érintett fél számára előnyös helyzetet teremt. A vállalkozások extra bevételre tesznek szert anélkül, hogy megzavarnák alaptevékenységüket, míg a hálózatüzemeltetők a hálózat nagyobb stabilitásából és a drága és környezetszennyező tartalék energiaellátási megoldásoktól való függőség csökkenéséből profitálnak. A rugalmassági szolgáltatók elősegítik a vállalkozások és a hálózatüzemeltetők közötti zökkenőmentes koordinációt, így maximalizálva az teljes értékteremtést. 

A fogyasztó oldali szabályozás további előnyei 

A bevételek generálása mellett a fogyasztó oldali szabályozásban való részvétel a vállalkozásokat az energetikai átállás kulcsszereplőjévé teszi. Azáltal, hogy aktívan részt vesznek olyan megoldásokban, amelyek enyhítik a hálózatra nehezedő terhelést és csökkentik a nagymértékben szennyező tartalék energiaellátási megoldások szükségességét, a vállalkozások a tisztább, rugalmasabb energiára épülő jövő részévé válnak.. Emellett a fokozott hálózati stabilitás hosszú távon alacsonyabb és kevésbé ingadozó energiaárakat is eredményez.

 

Készen áll arra, hogy új bevételekhez jusson meglévő eszközeivel? Vegye fel velünk a kapcsolatot, tárjuk fel együtt az energia rugalmasságát!