Megbecsülni is nehéz, hogy mennyire összetett feladat az energiatermelés és -elosztás. Az elektromos rendszerek megfelelő működéséhez szinte tökéletes egyensúlynak kell fennállnia a hálózatból történő betáplálás és a hálózatból történő fogyasztás között. Ugyanakkor ez nehezen megtalálható egyensúly, mivel a villamosenergia-kereslet és -kínálat folyamatosan ingadozik. Szerencsére a fogyasztó oldali szabályozási szolgáltatások segítenek a hálózat stabilizálásában, miután biztosítják a kereslet és a kínálat egyensúlyát. Függetlenül attól, hogy azt fogyasztó oldali szabályozásnak vagy kereslet oldali rugalmasságnak nevezzük, annak ismerete, hogy mik ezek a fogyasztó oldali szabályozási szolgáltatások, illetve hogyan működnek, világszerte alapvető fontosságú az energiarendszerek jövőjének megértéséhez. Éppen ezért igyekszünk útmutatást adni mindazon, a fogyasztó oldali szabályozással összefüggő, főbb elemekkel kapcsolatban, amelyekről érdemes tudni.
Mielőtt elmerülnénk ezen ismeretek részleteiben, tegyük fel a legkézenfekvőbb kérdést: Mi az a fogyasztó oldali szabályozás? Ez esetenként rendkívül bonyolult kérdésnek tűnhet. Ám a fogyasztó oldali szabályozás legegyszerűbb definíciója a következő:
A fogyasztó oldali szabályozás a fogyasztók (például a kereskedelmi és ipari vállalkozások) villamosenergia-fogyasztásában bekövetkező változás, amivel egyensúlyban tartható a villamos energia iránti kínálat és kereslet.
Adott villamosenergia-hálózat esetében a keresletet és a kínálatot nagyon pontosan kell egymáshoz képest egyensúlyban tartani. A hálózaton ennek az egyensúlynak a megállapítása frekvenciamérésen alapul. A cél az 50 Hz-es frekvencia fenntartása. Az egyensúlyi állapot hiánya olyan problémákhoz vezethet, mint az áramszünet, valamint a hálózathoz csatlakoztatott eszközök károsodása.
A múltban kizárólag a fosszilis tüzelőanyagokkal (szén és gáz) működő erőművek nyújtottak kiegyenlítő-energia szolgáltatásokat. A kereslet növekedésekor, a hálózat stabilitásának biztosítása érdekében ezek egyszerűen több üzemanyagot égetnek el. Ugyanakkor a megújuló energiaforrások külső tényezőktől (széltől és naptól) függnek. A kereslet kielégítésére a megtermelt energia mennyiségének gyors megváltoztatása kihívást jelenthet. Borús napokon lehetetlen több napenergiát előállítani. Ehhez alternatív módszerre van szükség, hogy reagálni lehessen a kereslet és kínálat változásaira.
Éppen ezért fokozódó érdeklődés tapasztalható az iránt, hogy a hálózat stabilitását hogyan lehet fenntartani fogyasztó oldali szabályozással. A fogyasztó oldali szabályozással a fogyasztók jelzést kapnak, hogy csökkentsék vagy növeljék energiafelhasználásukat annak érdekében, hogy a kereslet és kínálat változásakor helyreálljon az egyensúly a hálózaton.
A fogyasztó oldali szabályozási szolgáltatások témájának vizsgálatakor egy sor változatos kifejezéssel lehet találkozni: fogyasztó oldali szabályozás, keresletoldali rugalmasság vagy akár keresletoldali válasz. Felmerülhet a kérdés, hogy mi is lehet a különbség ezek között.
A válasz pedig egyszerű. E kifejezések mindegyike ugyanis ugyanazt jelenti. Általánosságban véve a keresletoldali szolgáltatásokra vonatkoznak; a keresleti oldalon (azaz a villamosenergia-fogyasztóknál) adott válaszok, amelyek elősegítik a kiegyensúlyozott villamosenergia-hálózat megteremtését. A világ különböző piacain eltérő kifejezések lehetnek használatban. A kifejezések országtól, piactól vagy akár vállalkozástól függően változhatnak, de mindegyik ugyanazokat a fogyasztó oldali szabályozási szolgáltatásokat írja le.
Hogyan működik a fogyasztó oldali szabályozás?
Most, hogy már tudjuk, mi az a fogyasztó oldali szabályozás, az a kérdés is felmerülhet bennünk, hogy miként irányítható a fogyasztó oldali szabályozás. Nos, ez a fogyasztókkal kezdődik. Ha ők részt vesznek és beleegyeznek abba, hogy eszközeik energiafogyasztását időről időre módosítsák, megnyílik az út a fogyasztó oldali szabályozás előtt. Ezeknek a fogyasztóknak és eszközeiknek a rugalmassága teszi lehetővé a hálózati frekvencia fenntartását. Először azonban fel kell tárni ezt a rugalmasságot.
És itt jutnak szerephez a független aggregátorok. Az olyan független aggregátorok, mint a Sympower, lényegében a fogyasztó oldali szabályozáshoz kapcsolódó erőforrások kezelése mögött álló szakértők. Szakértők abban, hogy előbb azonosítsák, majd felszabadítsák a rugalmasságot az összetett folyamatokban. Azzal, hogy összekapcsolják ezeket az energetikai eszközöket a fogyasztó oldali szabályozási rendszerükkel, a hálózati igények kielégítése érdekében a független aggregátor szervezetek ideiglenesen megváltoztathatják ezeknek az eszközöknek energiafogyasztását.
A független aggregátorok annak biztosításában is segíthetnek, hogy minden típusú vállalkozás részt vehessen a fogyasztó oldali szabályozásban. Előfordul, hogy egy-egy kisvállalkozás szeretne részt venni a fogyasztó oldali szabályozási programokban, ám eszközeik túlságosan kicsik ahhoz, hogy befolyásolják a hálózat stabilitását. Ezekben az esetekben a független aggregátorok több vállalkozás hasonló eszközeit összevonják, és ezzel együttes hatást gyakorolnak, miközben a vállalkozások továbbra is élvezhetik fogyasztó oldali szabályozási szolgáltatásokból fakadó előnyöket.
A független aggregátorok erre a rugalmasságra a fogyasztó oldali szabályozási szolgáltatások révén, a hálózati stabilitás fenntartásának elősegítése érdekében támaszkodhatnak. Ezért a független aggregátorok szorosan együttműködnek az átvitelirendszer-üzemeltetőkkel (TSO), akik a villamosenergia-hálózat stabilitásának fenntartásáért felelősek. Másfelől a rugalmas eszközök hozzájárulnak a hálózati rendszer megbízható működéséhez, miközben számos pénzügyi előnnyel járnak a fogyasztók számára.
A fogyasztó oldali szabályozás eszközt ad a fogyasztók kezébe, hogy intelligensebben használják a villamos energiát, ami alacsonyabb energiaszámlákhoz és fokozott hatékonysághoz vezet. Vagyis a fogyasztók pénzügyi előnyöket élvezhetnek, miközben támogatják a megbízhatóbb és fenntarthatóbb villamosenergia-hálózatot.
A fogyasztók pénzhez jutnak a fogyasztó oldali szabályozási programokban való részvételért, amennyiben rugalmasságot biztosítanak saját energiafogyasztásukban. Ez nem csupán a teljes energiaköltségüket csökkenti, hanem megnyitja előttük az utat, hogy további bevételekre tegyenek szert. A csúcsidőszakokban az áramfogyasztásuk kiigazításával a fogyasztók pénzügyi előnyökhöz juthatnak, miközben egy megbízhatóbb energiarendszert támogatnak.
A fogyasztó oldali szabályozás csökkenti a nem tervezett áramkimaradások valószínűségét. Az energetikai eszközök tekintetében felajánlott rugalmasság segít biztosítani a hálózati frekvencia fenntartását, amivel elkerülhetők a súlyos problémák. A fogyasztó oldali szabályozási szolgáltatásokban való részvétellel mérsékelhetik a hálózatra csatlakoztatott összes felhasználót érő kényelmetlenségeket is.
A fogyasztó oldali szabályozás enyhíti a költséges erőművektől való függést azokban az időszakokban, amikor nagy a villamos energia iránti kereslet. Ez kedvezően hat a nagykereskedelmi piaci árakra, és végső soron további megtakarításokként ölt testet a fogyasztók áramszámláin.
Az energetikai átállás során a hagyományos fosszilis tüzelőanyagokat fokozatosan vezetik ki a megújuló energia javára. Mindazonáltal ez egyedülálló kihívást jelent, tekintettel termelésük szakaszos jellegére és a termelésük feletti szabályozási lehetőségeik korlátozott voltára. Ezt a problémát a megújuló energia iránti növekvő kereslet jellemezte környezetben kell sürgősen megoldani. A hálózat megbízhatóbbá tételével és a fosszilis tüzelőanyaggal működő erőművek biztonságos kivezetésével a fogyasztó oldali szabályozás döntő jelentőséggel bír a megújuló energiaforrásokra való sikeres energetikai átállásban. Szükségszerűen létfontosságú szerepet fog játszani abban, hogy segíti az országokat klímacéljaik elérésében.
A Misawa Homes egy finnországi fűrészüzem. Kiváló minőségű fűrészárut állítanak elő Japánba történő exportra. A Sympower egyik ügyfeleként képesek voltak felszabadítani a folyamataikban rejlő rugalmasságot, hogy bevételre tegyenek szert és megtakarításokat érjenek el energiaköltségeikben.
A fűrészmalom működése során a Misawa Homes ipari ventilátorokat használ a fűrészáru szárítására, mielőtt azt a tengerentúlra szállítanák. Ám ezeknek a ventilátoroknak nem kell bekapcsolva lenniük a teljes szárítási folyamat alatt. Éppen ez teszi őket tökéletes eszközzé a fogyasztó oldali szabályozásban. 2017 óta a Sympower rendszeresen leállítja ezeket a ventilátorokat a faszárítási folyamat során, hogy így segítse a finn hálózat stabilizálását. Bár a ventilátorokat időszakosan leállították, ez nem befolyásolta a fa száradási idejét.
A közelmúltban a Misawa Homes továbblépett a meglévő rugalmasságának a kihasználása terén. Ez azt jelenti, hogy a Sympower elkezdte beállítani a ventilátorok által felhasznált energia mennyiségét is. Ahelyett, hogy teljesen be-, illetve kikapcsolnánk azokat, az általuk fogyasztott energiát kezeljük. Ez nem csupán bővíti a Misawa Homes lehetőségeit a fogyasztó oldali szabályozási szolgáltatásokban való részvételben, hanem a pénzbeli megtakarításokban is segíti őket. A Sympower által biztosított fogyasztó oldali szabályozásban történő részvétellel bevételre tesznek szert, ráadásul eszközeik rugalmas kezelése révén 10%-os energiamegtakarítást értek el. Azaz fenntartják hatékony üzleti folyamataikat, miközben élvezik a fogyasztó oldali szabályozás előnyeit.
Szeretné tudni, hogy a keresletreakció hoz-e nyereséget cégének? Beszéljen energetikai szakértőnkkel!