Hírek | Sympower Hungary

Hogyan járul hozzá a fogyasztói szabályozás az energiaárak csökkentéséhez és a dekarbonizációs törekvésekhez

Written by Sympower | 2024.08.09. 9:20:40

Az elmúlt években fokozódott a nyomás az európai országokon a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében – nemcsak Európa importált szénhidrogénektől való függősége miatt, hanem az Európai Bizottság „Fit for 55” jogszabálycsomagjának közzétételével is, amely az Európai Zöld Megállapodás része.

Ez támasztja alá azt a kötelezettségvállalást, hogy - szemben korábbi, legalább 40%-os céllal - az 1990-es szinthez képest 2030-ig legalább 55%-kal  csökkentik az üvegházhatású gázok (ÜHG) nettó kibocsátását. Az ilyen kibocsátási célok döntő fontosságúak lesznek, ha Európa 2050-re a világ első klímasemleges földrészévé kíván válni. Az európai zöld alku segíti az uniós országokat abban, hogy a teljes dekarbonizáció felé vezető úton vezető szerepet töltsenek be, valamint gazdaságukat és a társadalmat úgy formálják át, hogy megfeleljenek klímapolitikai célkitűzéseiknek.

El a fosszilis tüzelőanyagokkal – jöjjenek a megújulók!

Becslések szerint az energiatermelés és -fogyasztás az EU üvegházhatású gázkibocsátásának több mint 75%-áért felelős, ezért a zöld megállapodás három fontos alapelvre összpontosít a tiszta energiára való átállás elősegítése érdekében.

Először is, az EU biztonságos és megfizethető energiaellátásának biztosítására. Másodsorban, egy teljesen integrált és digitalizált uniós energiapiac kialakítására, harmadrészben pedig az energiahatékonyság javítására és a jórészt megújuló energiaforrásokon alapuló energetikai ágazat fejlesztésére.

Az EU 55%-os célkitűzésének eléréséhez szinte teljes mértékben megújuló energiarendszerre kell áttérnünk. Az Eurelectric szerint 2030-ra az EU villamosenergia-termelésének akár 80%-a is mentes lehet a fosszilis energiaforrásoktól.

Az energiamixben a megújuló energiaforrások ilyen mértékű felhasználásával a hálózati kiegyenlítő szabályozási szolgáltatásokban – például a fogyasztó oldali szabályozásban (angolul “Demand Response” röviden “DR”) – érdekelt új szolgáltatók létfontosságú szerephez jutnak egy biztonságos, jól működő villamosenergia-rendszer biztosításában, amikor a megújuló technológiák a kiszámíthatatlan időjárási mintázatok miatt túlságosan sok vagy éppen túl kevés energiát termelnek. 

Magyarázat a fogyasztó oldali szabályozáshoz

A fogyasztó oldali szabályozás immár több európai országban nyújt villamosenergia-hálózati kiegyenlítő szolgáltatásokat, ráadásul igen előrehaladott szintet ért el a skandináv országokban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban. Pénzügyi ösztönzőket biztosít az otthonok számára is, bár főként a nagy energiafelhasználókat, például a kereskedelmi és ipari vállalkozásokat célozza meg, hogy azok rövid időre, ideiglenesen kikapcsoljanak vagy lejjebb szabályozzanak néhány villamos berendezést, például szivattyúkat, a világítást, a fűtést, a szellőzést, a légkondicionálást vagy az energiatároló eszközöket. A már működő DR szolgáltatás típusától függően ezek az események néhány másodperctől kezdve – a hálózaton az energia iránti csúcskereslet időszakában – akár több órán keresztül is tarthatnak. 

Az olyan vállalkozások közé, amelyek számára előnyt jelentenek a DR szolgáltatások, például a gyártó, acél-, alumínium-, cement-, tejipari, vendéglátóipari vállalatok, adatközpontok és szennyvízkezelő létesítmények, valamint az önálló akkumulátoros energiatároló berendezések üzemeltetőitartoznak. Ez lehetővé teszi az energia iránti szélesebb körű kereslet kielégítését anélkül, hogy a hálózatüzemeltetők az energiatermelés hagyományosabb, kevésbé környezetbarát formáit vennék igénybe. 

Igény a független aggregátor szervezetek iránt

A fogyasztók többségének közvetítőre van szüksége a DR-ben rejlő előnyök kiaknázásához. Ezek a fogyasztók ténylegesen nem rendelkeznek eszközökkel ahhoz, hogy közvetlenül az energiapiacokon kereskedjenek, mivel korlátozott erőforrásaik folytán és kellő tapasztalat hiányában nem tudják ezeket az összetett feladatokat kezelni. Részvételüket valamely aggregátor szervezet által nyújtott szolgáltatások segítik elő. Az aggregátor maga a szolgáltató, amely olyan keresletoldali létesítményeket üzemeltet, amelyek a villamosenergia-piacokon jóval kisebb keresletoldali eszközök révén megjelenő áramfogyasztásokat összevont egységekként értékesítik. 

A független aggregátorral való szerződéskötés azt jelenti, hogy az ügyfelek nem kötődnek egyetlen konkrét energetikai vállalathoz sem. Ez javítja a piaci versenyt, és lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy kiválasszák az általuk előnyben részesített energiaszolgáltatót, valamint preferált aggregátorukat. 

A fogyasztó oldali szabályozást szolgáló technológiák szélesebb körű elterjedéséhez azonban támogatni és javítani szükséges a független aggregátorok piacra lépési lehetőségeit. A független aggregátorok valamely konkrét áramszolgáltatóhoz vagy mérlegkörfelelőshöz való kötődés nélkül nyújthatnak rugalmassági szolgáltatásokat, így a rugalmas eszközök tulajdonosai számára alapvető hozzáférést biztosítanak az európai villamosenergia-piacokhoz. 

A biztonság és az ellátás fenntartása

A független aggregátorokat az energiabiztonság és -ellátás esetleges zavaraitól való félelemmel is összefüggésbe hozzák. Ha azonban megnézzük azokat az országokat, ahol már sikeresen engedélyezték a piacra lépésüket, akkor az ilyen szolgáltatások fokozott elterjedése - az energiabiztonság és -ellátás megőrzése mellett - minden érdekelt fél számára további pozitív eredményeket hozott

Több független aggregátornak kell a piacra lépnie ahhoz, hogy az intelligensebb és tisztább, megújuló energián alapuló rendszerek fejlesztésével hozzájáruljon a jövő villamosenergia-rendszereinek alakításához, és felgyorsítsa a nettó zéró kibocsátásra való globális átállást. A dolgok jelenlegi állása szerint egyes uniós országokban a megvalósítás nem tűnik kielégítőnek, és nem is eléggé messzemenő. 

Ennek sikeréhez pozitív szabályozási változásokra és a jelenlegi gyakorlattól való eltávolodásra lesz szükség. A “Tiszta energia csomag” és a villamos energia belső piacára vonatkozó közös szabályokról szóló uniós irányelv pozitív előrelépést jelent a tisztább energiafelhasználásra való áttérés és az üvegházhatású gázok csökkentésének elősegítése felé. E szabályok megfelelő nemzeti szintű végrehajtása nélkül azonban a független aggregátorok piacra jutása kihívásokat tartogat.

A független aggregátorok nem csupán a rugalmassági szolgáltatásokban való közreműködésben és a sikeres energetikai átállás biztosításában játszanak majd létfontosságú szerepet, hanem egyúttal segíteni fogják Európát a dekarbonizációs célok elérésében, miközben hozzájárulnak az energiaárak csökkenéséhez.

Szeretné megtudni, hogyan válthatja pénzre az eszközeiben rejlő potenciált? Vegye fel velünk a kapcsolatot még ma, és beszéljen az egyik energetikai szakértőnkkel!