Az EU-ban példátlan mértékű elmozdulás tapasztalható a fosszilis tüzelőanyagokról a villamosítás irányába, ugyanakkor ez az átmenet az ipari vállalatok oldaláról nem tűnik könnyűnek. Az európai villamosenergia-árak strukturálisan magasabbak, illetve – mint azt a Covid19-világjárvány és az ukrajnai invázió kapcsán is láthattuk – érzékenyek a külső hatásokra. Emellett jelenleg számos uniós ország képtelen kielégíteni a hálózati csatlakozás iránti igényeket. Az ipari vállalatok kénytelenek alkalmazkodni ehhez az új energetikai környezethez.
Ennek érdekében a vállalatok három területen valósítanak meg változtatásokat:
A helyi energiatermelés és -tárolás mértékének a villamosítással kombinált növekedése hozzájárul az elosztott rugalmas erőforrások (DFR) bővülő állományához. Itt olyan rugalmas fogyasztásra alkalmas villamos eszközökről vagy helyben működő, kisméretű villamosenergia-termelő/-tároló egységekről van szó, amelyek az elosztási szintjén nagyobb villamosenergia-hálózatokhoz csatlakoznak.
A DFR-ek potenciális előnyei nagyobb nyereséget és fokozott dekarbonizációs erőfeszítéseket eredményezhetnek az ipari vállalatok számára. Azonban a magasabb energiaköltségek, az átalakításból kimaradó hálózathasználati díjak és a speciális ismeretek hiánya az üzemeltetői oldalon korlátokat állíthat a DFR-ek alkalmazása elé. A rugalmassági szolgáltatók segítséget nyújtanak az ipari szereplők segítségére, hogy azok a fogyasztói rugalmasság révén a DFR-ek értékének maximalizálására összpontosíthassanak.
A rugalmassági szolgáltatók, például a Sympower, szakértőnek számítanak az elosztott rugalmas erőforrások kezelése, az erőforrások összevonása, valamint a rugalmasság a kiegyenlítőenergia-piacokon történő kiaknázása terén, a hálózati igények kielégítése érdekében. Így ügyfeleik anélkül élvezhetik rugalmas erőforrásaik megtérülését, hogy azok napi kezelésével vesződniük kellene.
Az ipari vállalatokat független rugalmassági szolgáltatók segítik rugalmasságuk felderítésében és az érintett erőforrásoknak a fogyasztó oldali szabályozási platformjukkal való összekapcsolásában. Itt aztán, a lehető legnagyobb megtérülés érdekében, értékesíthetik az ipari vállalatok rugalmasságát, miközben a termelésre gyakorolt hatás nélkül segítenek az erőforrások kontrollálásában.
A fogyasztó oldali rugalmasság a vállalatok erőforrásait használja bevételszerzésre. A DFR-ek – ilyenek az elektromos kazánok, a fűrészmalmok, valamint a kombinált hő- és áramtermelő üzemek – azonnal felhasználásra alkalmasak, fenntartható energiaprogramokban való részvételük nem jár előzetes költségekkel. Ez pedig azt jelenti, hogy az ipari vállalatoknál nincsenek belépési korlátok a folyamatok dekarbonizációját, illetve új bevételi források feltárását illetően.
A DFR-ekre való átállás költségesebb lehet, mint nem elektromos társaiké. A rugalmasságuk megteremtéséből származó előnyök ugyanakkor a DFR-eket gyakran olcsóbbá és azonnal nyereségessé teszik.
Ennek a rugalmasságnak a kiegyenlítőenergia-piacokon való értékesítésével az ipari vállalatok olyan jelentős bevételre tesznek szert, hogy azzal ellensúlyozhatják az elektromos erőforrások és fosszilis tüzelőanyagok között a tüzelőanyag-költségekben kezdetben jelentkező különbséget. Becslések szerint a DFR-ekben rejlő bevételi lehetőség a felhasznált erőforrások villamosenergia-költségeinek 5–10%-át teszi ki.
A villamosítás széleskörű elterjedésével a DFR-ek keresletoldali rugalmassági szolgáltatások biztosítására való felhasználása kulcsfontosságú tényezővé válik a fosszilis tüzelőanyagokról való költséghatékony átállásban.
A folyamatosan változóenergiaárak egyre gyakoribbá váltak az olyan külső tényezők miatt, mint az energiaválság. A DFR-ekben rejlő rugalmasság segít e hatások enyhítésében és a költségek csökkentésében, ami két alapvető tényező a versenyelőnyre vágyó ipari szereplők számára.
A DFR-ek stratégiailag aktiválhatók úgy, hogy magasabb legyen a fogyasztás, amikor az energiaárak alacsonyak, illetve alacsonyabb, ha az energiaárak magasabban járnak. Ez az ipari vállalatok számára lehetővé teszi villamosenergia-költségeik csökkentését azonos termelési szint megtartása mellett.
Energiahálózatunk villamosításának és dekarbonizációjának gyorsuló üteme egy számos lehetőséget kínáló energetikai jövőt nyit meg. A Sympower lebontja az ipari és kereskedelmi vállalatok előtt álló akadályokat, és segíti őket erőforrásaik teljes potenciáljának felszabadításában.
Szeretné megtudni, hogyan válthatja pénzre az eszközeiben rejlő potenciált? Vegye fel velünk a kapcsolatot még ma, és beszéljen az egyik energetikai szakértőnkkel!